Hackney Sports Awards

Nominate your favourite Hackney sports people for the 2019 Hackney sports awards

Now in their fourteenth year, the sports awards recognise the achievements of the borough’s sporting talent who have participated at local, county or national levels in various events over the past year.

2019 awards

Hackney’s sports men and women were honoured at the Hackney Youth Sports Awards 2019 on Tuesday 17 December at the Hackney Town Hall Assembly rooms.

Special sporting guest on the night was triple Olympic medallist and 6 times world medallist in sailing, Iain Percy OBE.

An audience of 200 people enjoyed the awards and the Q&A with Iain. The London Youth Games individual medallists over the age of 11 received a year’s free GLL membership to access Hackney Leisure Centres run by Better.

Winners

The London Youth Games Individual Contribution Award

  • Evelyn Dumbleton

London Youth Games team Contribution Award

  • Hackney Indoor Rowing Team

London Youth Games Most Improved Award

  • Hackney Kayak Sprint Team

London Youth Games Champions

  • Hackney Cycle Team
  • Hackney Indoor Rowing Team

The London Youth Games Challenge Award

  • Mossbourne Academy had the greatest participation in the London Youth Games 2019

School Games Secondary Schools Awards winners

  • Clapton Girls AC

Fit4Health winners

  • Brenda Bridges
  • Archibald Burrell

Walking together Award (posthumously)

  • Alice Lawrance

Under 18 Team of The Year

  • Double Sculls Team (Marlow De Peza Purvis and Sam O Conner)

Inclusion Award, sponsored by GLL

Hackney Aquatics Club and Better Para Swim Club

Youth Sports Fund recipients

Gold
  • Theo Modell – Cycling
  • Noah Williams – Diving
  • Theia Gaynor – BMX
  • Marlow Depeza Purvis – Rowing
  • Sam O Conner – Rowing
  • Dylan O ‘ Conner – Kayak Sprint
Silver
  • Luca Minale – Athletics
  • Robin Steer – Cycling
  • Faith Segemani – Football
  • Harley Gordon – Cricket
  • Thoms Millar – BMX
  • Dana Zigadlo – Rhythmic Gymnastics
  • Anoushka Minale – Cycling
Community Club Awards
  • Stoke Newington Cricket Club
  • Adamant Football Club

Mini Marathon winner

  • Thomas Archer

Club of the Year Award (joint winners)

  • Hackney Aquatics and Hackney Judo Club

Coach of the Year

  • Ian Bruce

Under 16 Sports Person of the Year – joint runners up

  • Theia Gaynor – Bmx
  • Ruby Wiltshire – Judo

Under 16 Sports Person of the Year

  • Thomas Archer – Athletics

The Under 25 Sports Person of the Year runner up

  • Louis Powell – Rowing

The Under 25 Sports Person of the Year

  • Noah Williams – Diving
Hackney Youth Sports Awards 2019
Page updated on: 5 January 2021

Sport, Leisure & Physical Activity Development

Address

Neighbourhoods and Housing Group
Hackney Service Centre
1 Hillman Street
E8 1DY

Telephone

Opening times

  • Mon to Fri, 9am - 5pm